✅نکته طلایی چهارم: انتخاب نام نیک برای فرزندان

⬅️امام کاظم علیه السلام فرمودند: نخستین نیکى انسان به فرزندش، انتخاب نام نیکو براى اوست و هر کس باید نامی زیبا براى فرزندانش انتخاب کند.(الکافی، ج6، ص 18)

به امام صادق علیه السلام گفته شد ما نام شما و نام پدران شما را براى خودمان انتخاب مى‌کنیم، آیا این کار به حال ما مفید خواهد بود؟ امام فرمودند: آرى به خدا قسم، مگر دین بجز دوستى و محبت، چیز دیگرى است؟ (تفسیر العیاشی، ج1، ص168)

یعنى این عمل اظهار دوستى و محبت نسبت به اهل بیت علیهم السلام است.

⬅️محبوبیت نام ائمه علیهم السلام:
امام صادق علیه السلام فرمودند: فرزندى براى ما متولد نمى‌شود جز اینکه نام او را محمد مى‌گذاریم. بعد از هفت روز اگر خواستیم آن را تغییر مى‌دهیم و اگر نخواستیم همان نام براى او باقى مى‌ماند. (الکافی، ج6، ص18)

پیامبر اکرم فرمودند: اگر براى کسى چهار فرزند متولد شود و یکى از آنان را به نام من نامگذارى نکند، به من جفا کرده است. (الکافی، ج6، ص19)

ابو هارون مى گوید: من همنشین امام صادق علیه السلام بودم. چند روزى به خدمت آن حضرت نرفتم. پس از آن که به دیدارش رفتم، امام فرمود: چند روزى است که تو را ندیده‌ام؟ عرض کردم: خداوند فرزندى به من عطا فرموده است. امام فرمود: خداوند قدمش را بر تو مبارک قرار دهد، چه نامى براى او انتخاب کرده اى؟ گفتم: نامش را محمد» گذاشتم.
حضرت با گونه هایش به طرف زمین رو کرد و گفت: محمد، محمد و به اندازه‌اى خم شد که نزدیک بود صورتش به زمین برسد. بعد فرمود: جانم و فرزندانم و اهل بیتم و پدرم و تمام اهل زمین فداى رسول خدا باد! سپس افزود: به کودک خود دشنام مده، او را کتک نزن و به او بدى نکن. (الکافی، ج6، ص39)

✅در نشر معارف اهل بیت علیهم‌السلام سهیم باشید و برای دیگران نیز ارسال فرمایید.

✍️علی اکبر خدامیان آرانی

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها